Osho kundalini meditaci jsem kdysi dělala každý den. Pak mi ale ve víru každodenního provozu zapadla, jak to někdy bývá. Během posledních měsíců, kdy zažívám zvýšený stres sebe sama, lidí kolem mě a vyhrocenou náladu celé společnosti, se mi připomněla a s ní i to, že ty nejlepší prostředky, jak se postarat o sebe sama, často již známe. Jen je potřeba se jim aktivně věnovat. Budu ráda, pokud vás můj článek naláká (znovu) si Osho kundalini meditaci udělat.

K čemu je tato meditace dobrá?

Osho kundalini meditace patří k nejznámějším Osho meditacím, což jsou meditace, které vytvořil Osho pro současného člověka, který se potřebuje nejprve uvolnit a odstranit stres z těla i mysli, aby vůbec bylo možné dosahovat vnitřního klidu. Osho meditace mají obvykle více fází, 3. fáze této meditace je meditací v pravém smyslu slova – sedíte a pozorujete, vše co se ve vás a kolem vás odehrává a necháváte to být tak, jak to je.

Ve svém životě mám již 14 let zavedenou praxi budhistické meditace vhledu – vipassany. V současném dlouhodobém stavu zvýšeného stresu mi však tato meditace nepřináší velké uspokojení, musela bych sedět mnohem více, abych dosáhla zklidnění, nemyšlení a rozšíření. No a v tom je pointa Osho kundalini meditace. Nejdříve je rozvíření, uvolnění a propojení, až pak pozorování a integrace. Je to rychlejší a účinnější způsob, jak se zklidnit, než když si sednete k pozorování a půl hodinu i hodinu sledujete pouze procesy vlastní mysli.

Výborně poslouží všem těm, kterých život je plný úkolů, stresu a změn, když cítíte, že jste vevnitř jako rozvířená sněhová koule. Pomáhá i v přesně opačném případě, kdy ve vašem životě věci váznou, nevyvíjejí se tak, jak si přejete, jste unavení a neumíte se pohnout z místa.

Osho kundalini meditace - nejlepší meditace pro uvolnění a integraci.

Osho kundalini meditace je jako když zatřesete sněhovou koulí. Sníh se přeskládá do nového tvaru.

Pokud si ji chcete udělat, potřebujete instrukce a hudbu, zde jsou. Interpretace, doporučení a mé zkušenosti k jednotlivým fázím jsou pak níže.

Osho kundalini meditace se obvykle dělá večer, doporučuji vyzkoušet buďto jako předěl mezi prací a svým osobním časem večer, úplně to změní jeho kvalitu. Anebo se mi pak osvědčila před spaním, klidně i pozdě večer, kdy se z relaxační fáze přesunete rovnou do postele.

Instrukce k Osho kundalini meditaci

Instrukce k Osho meditacím jsou velmi stručné a jasné, zde je podávám v jejich původní verzi, jak jsem se je učila na kurzu vedení Osho meditací a jak je najdete v angličtině na oficiálních stránkách s Oshovým odkazem.

Meditace trvá 60 minut a má 4 fáze.

1. fáze: Třesení (15 min.)

Uvolněte se a nechce své tělo třást. Pociťujte energii stoupající nahoru od chodidel. Staňte se třesením. Oči mohou být otevřené nebo zavřené.

2. fáze: Tanec (15 min.)

Tančete … jakkoli to cítíte a nechte celé tělo pohybovat se tak, jak samo chce. Oči mohou být otevřené nebo zavřené.

3. fáze: Pozorování (15 min.)

Zavřete oči a zůstaňte v klidu. Můžete sedět nebo stát. Pozorujte a buďte svědkem všeho, co se děje uvnitř a venku.

4. fáze: Relaxace (15 min.)

Nechte oči zavřené, lehněte si a zůstaňte v klidu.

 

Meditační hudba pro Osho meditace

Oshovy meditace nelze dělat bez hudby, jež byla pro ně vytvořena. Hudbu ale lze sehnat, tak ať vás to neodradí.

Autorem původní hudby k této meditaci je Georg Deuter, mimochodem moc zajímavý tvůrce meditační hudby, podívejte se na jeho diskografii. Kromě toho existuje novější verze, kterou vytvořil Veeresh, žák Osha a zakladatel Osho Humaniversity. Tato verze se někdy nazývá i Veeresh kundalini meditace. Instrukce k oběma verzím meditace jsou stejné. Veereshova verze je o cosi modernější, oslavnější, ráda si ji občas udělám, ale pokud budete tuto meditaci dělat poprvé, i podruhé, vyzkoušejte ji s původní hudbou. Podle mě je  Deuterova verze méně určující, ponechává větší prostor vám a vaší meditaci.

Tak a kde tu hudbu sehnat? Vyšla v nakladatelství New Earth Records a tam jsou vypsané všechny platformy, kde ji najdete. Zde jsou linky na meditaci na Apple Music, Spotify nebo Amazon music, no a pokud si ji budete chtít nejdříve vyzkoušet zdarma, obvykle nějakou verzi najdete na ulozto.cz.

 

Pár zkušeností a doporučení ke kundalini meditaci

Nepočítám to, ale řekla bych, že pár stokrát jsem tuto meditaci už dělala a tak vám k ní řeknu pár tipů. Já si dělám Osho kundalini meditaci obvykle tehdy, když se cítím vnitřně přetížená a napjatá, jako když stroj běží dál a dál, ale naprázdno. Zkrátka, když cítím, že potřebuji pauzu a žádné filmy, seriály, knížky ani rozhovory nezpůsobí, abych se uvolnila, rozšířila, abych nabrala potřebný odstup a mohla zpracovat vše, co jsem zažila, přežila a nedořešila.

Ve svých kurzech energy readingu ji používám obvykle na začátku k tomu, aby se účastníci mohli přeladit z běžného dne k rozšířenému vnímání a kreativitě. Naše běžné vnímání je téměř na 100% intencionální, a tím velmi omezené a to je něco, co potřebujete ze sebe setřást, má-li rozšířené vnímání být možné.

Tato meditace je fantastickou podporou, pokud procházíte procesem osobního rozvoje či terapie. Tehdy se jednoduše řečeno potřebujete přeskládat a to znamená rozpustit to ztuhlé, minulé, rozvířit prach a nechat ho usednout novým funkčnějším způsobem. Proto nejen Oshovy žáci používají tuto meditaci v intenzivních workshopech ke konci dne na podporu procesu integrace.

1.     Třesení a dýchání jako prostředek k uvolnění

Třesení je velmi uvolňující přirozená reakce těla na stres a napětí. Zvířata se po stresujícím zážitku oklepou a pokračují dále uvolněné. Člověk si ale třeba stres z práce nese do večerního programu i do postele. Výsledkem je, že energie volně neproudí, z čeho jsme unavení, zaseklí, nemáme přístup ke své kreativitě, sexuální a životní energii. Tehdy třesení funguje jako nejlepší způsob pro uvolnění, obzvláště v kombinaci s volným a hlubokým dýcháním.

Intenzivní třesení uvolňuje především svalové napětí a ztuhnuté části těla. Vyzkoušejte si to jen tak, mimo meditaci. Když je třesení méně výrazné, dostává se na jiné úrovně, uvolňuje spíše emoce a jemnohmotná těla. Každé třesení je proto dobré, jak silné, tak jemňounké. Nechte se vést tím, co vaše tělo právě potřebuje. Osho říká:

Nechte své tělo chvět a třást. Třesení znamená nechat energii roztát, kdekoli je ztuhnutá a potlačená. Pokud necháte své tělo třást se správným způsobem po dobu 15 minut, všechna potlačená energie se začne projevovat a proudit.

V instrukcích i poznámkách k meditaci Osho zdůrazňuje, že třesení nemáme aktivně dělat, nýbrž ho pouze umožnit, přijmout a nakonec se „stát třesením“. To je těžká instrukce, jak toho dosáhnout? Když začne hudba 1. fáze meditace, zkuste si opravdu počkat. Stoupněte si stabilně na celá chodidla a jemně ohněte kolena. Vyčkejte, až vás prostoupí hudba. Když v sobě pocítíte chvění, můžete ho malinko podpořit a zvětšit.

Mezi časté chyby v této fázi patří, že se sice třesete v nohou a spodní části těla, hlavu, krk a čelist však máte zaťaté. Ramena a šíje jsou místa, kde se stres obzvlášť rád ukládá, takže věnujte pozornost tomu, jestli jsou uvolněné.

2.     Tanec a rozvedení energie do celého těla

Smyslem taneční fáze je rozvést uvolněnou energii do celého těla, užít si ji a oslavit danou chvíli. Nejde o žádné taneční figury, ale o to, nechat své tělo hýbat se tak, jak potřebuje. Když dělá Osho kundalini meditaci více lidí najednou, vypadá to tak, že někdo je jakoby na největší taneční párty a někdo jen náměsíčně stojí a přenáší váhu z jedné strany na druhou. To je vše v pořádku, a když budete dělat tuto meditaci opakovaně, uvidíte, jak může být tato fáze pestrá a pokaždé jiná i pro vás.

Já dělám Osho kundalini meditaci často pozdě večer, kdy už se mi moc hýbat nechce. Tak si třeba jen lehnu a válím se po zemi, i to je ok. Důležité je, že pohyb je neintencionální, že neděláte žádné „cvičení“, ale vnímáte, co tělo chce a následujete jeho impulzy.

3.     Pozorování aneb fáze vlastní meditace

Pokud jste zvyklí dělat klasickou meditaci v sedu, tak toto je ono. Akorát možná zjistíte, že po třesení a tančení máte jiné podněty k pozorování. Pro mě je to často proudění energie v těle, pozorování usazování energie, vyvstání středové linie, atd., Zkrátka, pozorujete, co je k pozorování a stejně jako v klasické meditaci u ničeho neulpíváte, jen si toho všimnete a pokud se toho nechytnete, zase to odejde dále.

Moje zkušenost je, že mysl je po úvodních dvou fázích uvolněnější, rozšířenější, než když si rovnou sednu k meditaci. Pokud je mysl pořád aktivní, místo přemýšlení o nedokončených úkolech a jak je vyřeším, mi chodí nové nápady či se mi věci vyjeví z jiné perspektivy. (Stejně jako vám kreativní myšlenky nechodí, když na nich pracujete, ale když třeba jedete tramvají nebo jste na procházce, či ve vaně).

4.     Relaxace jako prostor pro integraci do nového tvaru

Nakonec je potřeba pustit a uvolnit i pozorovatele. Představuji si, že v této fázi Osho kundalini meditace se rozvířený sníh a prach znovu usazuje do nového tvaru. Je to pocit, jako když dosněží, kal v sklenici usedne na dno, či kostičky puzzle zapadnou na správná místa. Je to skvělé 🙂

Pokud ve fázi relaxace usínáte, vůbec to nevadí. Po fázi relaxace přijde gong a ten vás obvykle probudí. Někdy je nejlepší ve fázi integrace nepřekážet, nic si nemyslet a dokonce ani nebýt při smyslech.

Doufám, že jsem vás nalákala, hned si Osho kundalini meditaci vyzkoušet 🙂 A pokud jste ji již dělali, nenechte ji zapadnout. Určitě si vždycky po ní říkáte, jak je to skvělé. A takových věcí je dobré se držet.